Poradenství a pracovní uplatnění v oblasti přírodních a technických věd

Inzerát: Big Data Developer – PART TIME

Název
MSD IT Global Innovation Center s.r.o.
Adresa
16000 Praha 6, Evropská 2588/33a
Typ
stáž
Obory
  • informatika
  • matematika
Popis pozice
As a Big Data Developer you will:
• Become a member of a product team that delivers applications based on our internal big data platform
• Have a chance to play with big data technologies like Hortonworks Data Platform or Spark
• Work on innovative Proof of Concepts evaluating cutting edge technologies and approaches that we can apply in our products
Požadavky
What we need:
• Hands-on experience with Java Development
• Hands-on experience with Git
• Agile and Lean Product Development mindset

However we will be happy if you know or heard of one of these:
• Interest in newest technologies and willingness to learn
• One of major Hadoop distributions (Hortonworks, Cloudera, MapR)
• Apache Spark
• ElasticSearch
• Amazon AWS
• Docker
Zaměstnanecké výhody
What you will learn:
• How it works in a pharma company
• Newest big data technologies
• Data Science
Kraj konání
Praha
Kontaktní osoba
Nikola Nováková
Nabídka vložena dne
09. 10. 2017
Nabídka vyprší dne
09. 11. 2017
Přihlášení
Události