Vy se ptáte, my odpovídáme

Poradenství na vaší cestě při získávání vhodného pracovního uplatnění.

Přihlášený uživatel může přidat vlastní dotaz.

Dotaz od Gábina Stará:

Jaké jazyky jsou zaměstnavateli nejvíce žádany?

Odpovídá Jana Pike (jv@peopleplace.eu)

Jazykové požadavky jsou u společností velmi rozdílné – záleží na skutečnosti, zda si hledáte práci v bankovnictví, informačních technologií nebo v zákaznickém servisu. Důležitá je i velikost firmy (u malých českých firem, které nekomunikují se zahraničím, se důraz na jazykové znalosti tolik neklade, u nadnárodních koncernů je minimálně komunikativní AJ samozřejmostí). Velkou výhodu má absolvent, který zná dva světové jazyky (například kombinaci angličtiny - francouzštiny, angličtiny – němčiny, angličtiny – italštiny). Pokud například budete ve výběrovém řízení u společnosti provozující zákaznické služby, která má zákazníky ze španělsky mluvících zemí, znalost španělštiny plus angličtiny, která je u tzv. center sdílených služeb „firemním jazykem“ vám otevře dveře k získání zaměstnání.


Dotaz od Cunamy:

Když se mne personalista zeptá, zda plánuji rodinu, jak mám odpovědět?

Odpovídá Jana Pike (jv@peopleplace.eu)

Od personalisty je neprofesionální tento typ otázky pokládat, jelikož dotazy na věk, stav či rodinu jsou nepřípustné.Pokud skutečně o místo stojíte a nechcete personalistu "naštvat", že odmítnete odpovědět, doporučuji říci: Ano, plánuji rodinu, ale nejprve si chci vybudovat kariéru, abych mohl/a rodinu kvalitně zabezpečit.


Dotaz od Josef Pohoda:

Mám začít svoji kariéru v menší firmě či ve velké korporaci?

Odpovídá Tomáš Gil, personální společnost People Place

Na počátku své kariéry si zodpovězte následující otázky: Kolik času a úsilí jste ochoten své práci věnovat? Chcete pracovat ve velké společnosti, nebo raději v menší firmě?V jakém oboru chci svoji kariéru budovat? Obor (firma), do kterého vstoupíte,totiž ovlivní Vaši profesní hodnotu a budoucnost. Pokud se rozhodnete vstoupit do velké firmy, můžete v budoucnosti očekávat profesní posun, budete většinou pracovat v mezinárodním prostředí, využijete znalosti AJ, můžete absolvovat „kolečko ve společnosti“, získat placené certifikace či práci v projektovém týmu. Na druhou stranu je tam větší pracovní tlak a neosobní prostředí. V malé firmě může být výhoda ve skutečnosti, že projekt můžete mít na starosti od A po Z, máte větší podíl (zodpovědnost) za projekt, bývá i lidštější prostředí, vidíte výsledky práce. Mínusem mohou být omezené možnosti rozvoje, školení je v menší míře, není projektový management, děláte „všechno a nic“. Z vlastní zkušenosti bych absolventům doporučil začít kairéru ve větší firmě, z velké firmy do malé můžete kdykoliv "přestoupit", z malé do velké je to obtížnější.


Dotaz od Karel Jahoda:

Jaké znalosti u absolventů jsou zaměstnavateli nejvíce žádány?

Odpovídá Tomáš Gil, personální společnost People Place

Je to pochopitelně vzdělání, znalost jazyků (v současné době je angličtina téměř povinná, další jazyky jsou více než vítány), počítačová gramotnost (dobrá znalost MS Office). Zaměstnavatelé zároveň kladou velký důraz na motivaci kandidátů, jejich praxi v posledních 3-5 letech a reference. U absolventů je velké plus aktivity během studia týkající se přímo i nepřímo pracovní pozice (téma diplomové práce, letní stáž apod.)


Dotaz od Klára:

Jak si najít po škole dobré zaměstnání?

Odpovídá Tomáš Gil, personální společnost People Place

Nejlepší cesta je oslovit společnost, na kterou máte dobré reference od svých kamarádů, známých, kteří ve společnosti už pracují a jsou tam spokojeni:) Pokud ještě nevíte, co byste rád po škole dělal, doporučuji navštívit dobrou personální společnost, která vám může pomoci s vyhledáním nejvhodnějšího zaměstnání dle vašich znalostí a zkušeností.


Dotaz od Jan Kazda:

Jak si mám říci o výši platu?

Odpovídá Tomáš Gil, personální společnost People Place

Zanalyzujte si svoje schopnosti, dovednosti a zkušenosti, porovnejte je se situací na trhu, udělejte si malý průzkum o mzdových možnostech například na job portálech a stanovte si tak svou cenu na trhu práce. Nepodceňujte svoji profesní hodnotu, ale zároveň neočekávejte, že jako absolvent dostanete více než 40 000 Kč (samozřejmě záleží v jakém oboru začnete pracovat a jaké znalosti a pracovní zkušenosti máte za s sebou.)


Dotaz od Tazatel z ulice:

Mám oslovit při hledání práce přímo zaměstnavatele nebo jít raději přes personální agenturu?

Odpovídá Jana Pike, personální společnost People Place

Hledání pracovního místa začněte zejména včas! Absolventům doporučujeme vyzkoušet obě cesty, obě metody mají svá pro a proti. Personální společnost má výhodu ve faktu, že disponuje velkým portfoliem klientů, pokud tedy nevíte, jakým směrem se chcete vydat, dokáže vás nasměrovat a funguje jako váš poradce (upozorní vás na chyby při pohovoru, pomůže se CV). Na druhou stranu vás může čekat delší náborový proces, více pohovorů, neboť komunikace je přes tři prvky (kandidát, agentura, klient). Pokud oslovíte zaměstnavatele, máte přímo kontakt na společnost, ve které chcete pracovat. Pro zaměstnavatele je to i levnější nábor, nemusí platit poplatek za zprostředkování agentuře. Nevýhodou je ovšem skutečnost, že většina atraktivních zaměstnavatelů má převis životopisů od uchazečů o práci, tudíž vaše šance na přijetí se tím snižují. Důležité je neposílat životopisy bezhlavě, dopředu si promyslete strategii, jakého zaměstnavatele či personální agenturu oslovíte. U agentur si dejte pozor a oslovte tu, která má zkušenosti s náborem absolventských pozic, je s kandidáty v kontaktu a disponuje širokým výběrem zajímavých zaměstnavatelů.


TOPlist