Poradenství a pracovní uplatnění v oblasti přírodních a technických věd

Inzerát: SW C++ Internship

Název
ANRITSU A/S, odštěpný závod
Adresa
11000 Praha, Krakovská 1392/7
Typ
asistentský / trainee program
Obory
  • informatika
Popis pozice
Anritsu is offering an international internship experience to an enthusiastic student or fresh graduate:

Internship projects:
* develop and analyse algorithms fort real time streaming analytics (telecommunication signalling protocols)
* develop and improve tests, scripting (Python, bash)
* infrastructure on cloud: openStack, VMware
Požadavky
The successful candidate will possess:
* High level of interpersonal skills
* Creative, Competitive personality with positive thinking
* Good sense for high quality
* Structured and systematic approach

Desired Skills (any of):
* Knowledge of Linux/Unix systems, installation, troubleshooting
* C, C++
* Understanding of: Multithreading, Multiprocess, Design Patterns paradigms, Memory Management
* Knowledge of: Scripting Languages: Python, Linux/Unix shells, scripting, HW administration
* LAN administration / IP networks
* Networking (TCP/IP) knowledge
Kraj konání
Praha
Kontakt
recruitment@anritsu.com
Kontaktní osoba
Kristina Aujeska
Nabídka vložena dne
01. 06. 2018
Nabídka vyprší dne
01. 07. 2018
Přihlášení
Události