Poradenství a pracovní uplatnění v oblasti přírodních a technických věd

Inzerát: 2 ERC Doctoral Stipends at CERGE-EI

Název
Typ
doktorská práce
Obory
  • matematika
Požadované vzdělání
Mgr
Popis pozice
Cerge-Ei offers two premium PhD stipends 20,000 Kč/month for a period of five years financed by an ERC grant of Jakub Steiner.

The stipend recipients will enroll into the Cerge-Ei PhD program, are expected to conduct independent economic research, and will be mentored
by Jakub Steiner. No previous economic education is requested. Interest in social sciences, and ability of abstract thinking are a must.
Požadavky
Suitable candidates have finished MA degree, speak English, are proficient in math, and interested to learn economics. Interest in economic theory is welcome.
Zaměstnanecké výhody
Interested applicants should contact jakub.steiner@cerge-ei.cz and phd@cerge-ei.cz.
Kraj konání
jiný
Kontaktní osoba
Jakub Steiner
Nabídka vložena dne
23. 03. 2018
Nabídka vyprší dne
30. 06. 2018
Přihlášení
Události