Poradenství a pracovní uplatnění v oblasti přírodních a technických věd

Inzerát: IT Specialist - Network (European Southern Observatory)

Název
Typ
HPP
Obory
  • informatika
  • matematika
  • technika a elektrotechnika
Požadované vzdělání
Bez specifikace
Popis pozice
What we offer:
- Real team work: Join our team of IT Specialists supporting ESO's IT and Technical Services in an evolving technological landscape.
- International environment: You will be providing IT Service, network and security technology support to ESO and ALMA; including the remote observatory sites located on different continents and time zones.
- Shape your own future: We give you the opportunity to use your own experience to design, organise, produce, deliver and monitor the evolution of IT Services according to ESO IT standards and requirements from users and the organisation. You will also be given the opportunity to learn about innovative technologies.
- Opportunity to look beyond your horizons: You will be maintaining and supporting IT Services within an exciting scientific environment keeping some of the world's biggest observatories working.
Požadavky
Více informací o aktuálně vypsaných pozicích na https://recruitment.eso.org/
Kraj konání
jiný
Garching (Munich)
Kontaktní osoba
Pauline Conlon
Nabídka vložena dne
20. 12. 2017
Nabídka vyprší dne
31. 01. 2018
Přihlášení
Události