Stáže? Stáže! (2. část)

Jak jako student vnímáš stáž? Jako méně svazující proces než je pracovní úvazek? Nebo to je ztráta času? 

Jak jako student vnímáš stáž? Jako méně svazující proces než je pracovní úvazek? Nebo to je ztráta času? 

Myslíme si, že prostě umožňuje stále hledat a zkoušet své možnosti. 

Psycholožka Míša Daňková to vidí takto: Pro řadu mladých lidí je důležité, aby se cítili ve firmě dobře. Aby získali pozitivní motivaci. Ale také očekávají, že jejich pobyt nebude jen o odborné práci, ale že jim potenciální zaměstnavatel nabídne i odlehčovací program.

Může se stát, že se mohou míjet očekávání stážisty i poskytovatele stáže? Velkou roli určitě hraje timing, business priority, studijní kurikulum. Firmy si jsou však vědomy, že právě krátkodobé pracovní pobyty pro juniory, jednou z nejdůležitějších cest, jak si získat a vychovat loajální zaměstnance.

Co by tedy měla podle nás udělat firma, aby to nejmladší generaci přilákala? Nabídnout placenou práci po časově omezenou dobu. Studenti chtějí vydělávat a zabezpečit se. Neplacenou stáží  asi nikdo moc nezaujme. Je třeba respektovat, že stážista může chtít pracovat na více projektech. Což neznamená, že se stážista neumí na daný úkol soustředit. Studenti umí argumentovat a budou vyjednávat. Uznávají pevná čísla.

Potvrzuje to David Ngyuen, bývalý stážista u Facebooku, dnes mentor firemních stážistů: Absolvovat stáž u nás znamená možnost dostat pracovní nabídku na full time. Když třeba dostanete po stáži dvě až tři nabídky, tak můžete vyjednávat o lepších podmínkách. Třeba takto mi utekl stážista ke Google.

Pokud bude práce pro stážistu zajímavá, pak velmi ocenění stabilní pracovní místo. Údajně jen 10 % juniorů hledá práci až po škole. 

Takže co si myslím, že je dobré zvažovat při nabídce stáží?

Stážista prostě musí mít pocit, že dělá pro firmu užitečnou práci. Že se něco učí a svou pozitivní zkušenost budou šířit dál.  I když to je pro danou firmu jen na chvíli.  Stážista musí mít možnost nést za svá rozhodnutí zodpovědnost. Sice stáž dává k řešení určitý úkol, ale už ne cestu. Schopná firma vítá akceschopnost a vlastní iniciativu stážisty. Když stážista také cítí prostor pro svou kreativitu, rozhodně spíše zůstane, i když práci nebude vždy stíhat. Musí se umět zeptat, nebát se zeptat a konzultovat. Nemusí vždy odvést perfektní práci, a to se od něj ani nedá očekávat. A právě vědomí, že práce nemusí být vždy perfektní, vytváří i důvěru mezi jím a vámi. Je prostě dobré ukázat, pokud to jde, skutečnou firmu. Třeba rozvážení balíků, prostory ve skladu. A to je ta přidaná hodnota. Vidíte to také tak?

Ať už ano či ne, přijďte s námi diskutovat na konferenci v sobotu 7. května 2022 na ČVUT!

CHCI SVŮJ LÍSTEK NA KONFERENCI

 

Zdroj: za CM Karolina Š.

 

Stáže? Stáže! (2. část)

Back to the list of posts

Get a practical guide free of charge

REGISTER

Get in touch and ask us a question


By clicking "Submit", I give consent to the processing of my personal data by Medicomp s.r.o. in line with the EU Regulation on the protection of personal data.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

2133+

job seekers involved

1829+

employers

2582+

scientific positions

18+

years of experience

TOPlist