Poradenství a pracovní uplatnění v oblasti přírodních a technických věd
CareerMarket Víte že... Detail článku

Deset českých vědců obdrželo Ceny Neuron

Nadační fond Neuron na podporu vědy rozdal prestižní vědecké ceny. Tu hlavní - Cenu Neuron za celoživotní přínos vědě - obdržel biolog Jan Klein, zakladatel moderní světové imunogenetiky. Celkem bylo předáno deset ocenění ve třech kategoriích.

Slavnostní předávání se konalo 3. prosince 2018 v Praze. Kromě celoživotního přínosu vědě byly oceněny tři významné vědecké objevy a šest mladých vědeckých talentů. Na výběru laureátů se letos podílela mezinárodní vědecká rada Fondu, která zajistila světovou odbornost oceněných. Celkem si laureáti rozdělili rekordních 9 milionů korun výhradně ze soukromých zdrojů mecenášů Nadačního fondu Neuron.

Ocenění se vybírala v sedmi vědeckých disciplínách - matematika, fyzika, chemie, biologie, medicína, společenské vědy a computer science. Cenu nejvyšší získal biolog Jan Klein, který je považován za jednoho ze zakladatelů moderní světové imunogenetiky a pokračovatele J. G. Mendela. Díky jeho celoživotnímu výzkumu jsme schopni lépe chápat imunitní reakce organismu, které jsou zodpovědné za komplikace při transplantaci orgánů. Světovým objevem je pak jeho genetická charakterizace těchto mechanismů.

Více informací na www.nfneuron.cz

Zpět na přehled článků

TOPlist