Uděleny ceny Česká hlava 2018

Dne 25. 11. 2018 byly v Praze předány letošní ceny Česká hlava za vědu, výzkum a inovace. Slavnostní večer se uskutečnil v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze. Národní cenu vlády získal botanik Jaroslav Doležel.

Cenu společnosti Veolia, která se udělovala za přírodní vědy v kategorii Doctorandus, obdržela Ivana Mejdrová z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Zkoumá enzymy umožňující množení RNA virů. Ty způsobují nachlazení, encefalitidu, myokarditidu nebo hepatitidu A.

Lukáš Neumann z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze získal v kategorii Doctoradnus Cenu skupiny ČEZ v technických vědách za metodu kombinující strojové učení a a nový algoritmus pro vyhledávání písmen nezávisle na jejich orientaci či velikosti.

Cenu Industrie, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu, získala společnost IDEA StatiCa. Firma vyrábí software, který pomáhá konstruovat projektantům bezpečné stavby.

Cenu Invence společnosti Kapsch získala Jitka Palich Fučíková z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Ta se zabývá možnostmi, jak využívat imunitní systém v boji proti nádorových onemocněním.

Vítěznou Národní cenu vlády, kterou od roku 2006 uděluje premiér České republiky na základě usnesení vlády jako "českou nobelovku za vědu, výzkum a inovace“, letos získal Jaroslav Doležel, vedoucí Centra strukturní a funkční genomiky rostlin z Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Na přenos slavnostního večera se můžete podívat zde.

Zdroj: Vědavýzkum.cz (AV), ČTK

 

 

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1864+

zapojených uchazečů

1752+

zaměstnavatelů

2051+

vědeckých pozic

14+

let zkušeností

TOPlist