Duševní zdraví & pandemie

Duševní zdraví obyvatel Česka se ani po 4 měsících od vypuknutí pandemie nenavrací k původnímu stavu. Jak se to projevuje? A kam směřovat síly, aby se situace zlepšila?

Pandemie koronaviru má vedle přímých dopadů na fyzické zdraví a ekonomickou situaci obyvatel také významný dopad na jejich zdraví duševní. Díky unikátnímu reprezentativnímu šetření českých domácností v průběhu pandemie zjišťujeme pomocí otázek na příznaky deprese a úzkosti rozsah těchto problémů v české populaci.

V první fázi pandemie trpělo zhoršeným duševním zdravím (příznaky alespoň středně těžké deprese či úzkosti) 20 % respondentů. To představovalo více než trojnásobný nárůst oproti stavu před pandemií (6 %).

Nejvíce zasaženi byli: (i) ženy (výskyt 26 %) a převážně pak ženy s dětmi (výskyt 37 %), (ii) mladí lidé ve věku 18–24 let (výskyt 36 %) a (iii) respondenti z domácností postižených vysokým propadem příjmů (výskyt 30 %).

Duševní zdraví respondentů se po úvodním skokovém zhoršení při nástupu pandemie postupně zlepšovalo, výskyt příznaků alespoň středně těžké deprese či úzkosti je ale v půlce června 2020 stále téměř dvojnásobný v porovnání se stavem před pandemií.

Naše zjištění poukazují na důležitost infrastruktury psychologické pomoci, finanční a sociální podpory domácnostem nejvíce zasaženým pandemií a dalších kroků snižujících pocity nejistoty. Vzhledem k vysoké míře obav společnosti z plošné karantény během potenciální budoucí druhé vlny pandemie naše výsledky rovněž podtrhují potřebu otevřeně informovat veřejnost o míře materiální a personální připravenosti systému na případnou druhou vlnu.

 

Zdroj: https://idea.cerge-ei.cz

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1949+

zapojených uchazečů

1782+

zaměstnavatelů

2181+

vědeckých pozic

15+

let zkušeností

TOPlist