Nová multifunkční budova v Troji je připravena pro výuku i konference

Univerzita Karlova dnes slavnostně otevřela pavilon IMPAKT v severní části trojského areálu Matematicko-fyzikální fakulty. Jeho název tvoří počáteční písmena slov: informatická a matematická posluchárna, auditorium a knihovna Troja.

Bezbariérová budova je vybavena nejmodernější technikou a zvenku obložena materiálem, který mění vzhled podle počasí a světelných podmínek. Je zde zavedena velkokapacitní vzduchotechnika, chlazení a vytápění probíhá systémem hlubinných vrtů a tepelných čerpadel, využívají se zde také vysokokapacitní datové sítě.

„I když ztiším hlas do šepotu, uslyšíte mě i v zadních lavicích. Stěna za vámi totiž pohlcuje zvuk a díky trojitým sklům v oknech vás vůbec neruší venkovní provoz,“ vysvětluje proděkan pro rozvoj Matematicko-fyzikální fakulty UK Ladislav Skrbek. „Chtěli jsme zde mít to nejlepší audiovizuální vybavení. Dráty a kabely, které jsou k tomu potřeba, zde ovšem neuvidíte – jsou schované v podlahových krabicích, jichž je zde přes sedm set. Kdybychom je všechny spojili dohromady, dokázaly by propojit nejvzdálenější pracoviště Univerzity Karlovy z Plzně až do Hradce Králové,“ směje se Ladislav Skrbek.

Pro pedagogy MFF UK je ovšem největším přínosem pavilonu jeho kapacita. Velké auditorium dokáže pojmout až 250 lidí. Díky tomu už nebude potřeba vést velké přednášky základních kurzů paralelně, ale najednou pro celý jeden ročník. Následná cvičení pak lze realizovat v jedné z deseti dalších učeben s kapacitou dvacet až šestatřicet míst, přičemž čtyři z nich je možné využívat i jako počítačové. „Když odklopíte vrchní desku lavic, vykoukne na vás 24palcový monitor,“ popisuje proděkan Skrbek. V IMPAKTu tak bude sídlit část informatické sekce fakulty – konkrétně Ústavu formální a aplikované lingvistiky, robotiky a některé didaktické katedry.

Projekt realizace probíhal od roku 2011, zkolaudován byl v únoru 2020 a jeho celkové náklady dosáhly zhruba 325 milionů korun. S financováním významně pomohlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Sama fakulta přispěla částkou zhruba 50 milionů korun.

Budova se využívá už nyní ve zkouškovém období. Velké auditorium totiž umožňuje studenty při zkoušce pohodlně rozsadit a dodržet tak hygienické požadavky. V létě jsou zde v plánu konference, klasická výuka začne s novým akademickým rokem.

Zdroj: iforum.cuni.cz

 

Nová multifunkční budova v Troji je připravena pro výuku i konference

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

2063+

zapojených uchazečů

1875+

zaměstnavatelů

2447+

vědeckých pozic

16+

let zkušeností

TOPlist