R.U.R. v dobách umělé inteligence: Divadelní hru k 100 letům Čapkova díla píše robot z Matfyzu

Rudolf Rosa z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy už od střední školy vystupuje pod nickem R.U.R. a shodou okolností se mu do rukou dostal možná trochu bláznivý nápad zinscenovat ke stoletému výročí uvedení stejnojmenné hry od Karla Čapka, v níž poprvé zaznělo slovo robot, divadelní představení, jejímž autorem bude umělá inteligence. Přečtěte si rozhovor o tom, jak se nadšenci z Matfyzu spojili s herci ze Švandova divadla, aby vytvořili nový světový unikát.

Snad každý Čech ví, že slovo „robot” je výtvorem spisovatele, dramatika a novináře Karla Čapka, a jsme na ně proto patřičně hrdí. Zvlášť když se tento výraz, jenž brzy oslaví důležité jubileum, nejenže po sto letech od premiéry divadelní hry R.U.R. neztratil, on se naopak skloňuje každým rokem víc a víc spolu s tím, jak se technologie vyvíjejí.

A tak se nyní spolu s Čapkem ptáme, jak moc mohou roboti ovlivnit naše jednání?  Právě autor hry byl totiž zároveň prvním člověkem, který uvažoval i o možném zneužití robotů a riziku jejich využívání. Z jeho díla jsme se ponaučili, že roboti sice byli původně šťastní, mohli spolupracovat s lidmi, ale jejich pozdější rebelie vedla k vyhubení lidské rasy. Platí spisovatelovy obavy i dnes? S roboty přece běžně komunikujeme, řídí výrobní procesy, provádějí operace, překládají, také chatboty zná každý...

Co když navíc situaci z 20. let obrátíme? Co kdyby to byl robot, kdo napíše divadelní hru? Tuto otázku si položil tým Rudolfa Rosy z MFF UK a jejich projekt zaujal natolik, že získal v letošní výzvě ÉTA TAČR nejlepší hodnocení, a tak se díky nadšencům z Univerzity Karlovy, Švandova divadla a Akademie múzických umění můžeme těšit příští leden na smíchovských prknech na první divadelní hru z „kláves” umělé inteligence.

Celý článek najdete ZDE.

Autor: Karolina Houžvičková Šolcová

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1942+

zapojených uchazečů

1781+

zaměstnavatelů

2165+

vědeckých pozic

15+

let zkušeností

TOPlist