V laboratořích MUNI mají povolené testování na koronavirus

Tři laboratoře výzkumného institutu CEITEC Masarykovy univerzity jsou vyčleněné pro možné testování vzorků na přítomnost nového koronaviru.

Masarykova univerzita dnes od Státního zdravotního ústavu dostala povolení tuto analýzu provádět. Pokud dorazí objednané chemikálie, mohou laboratoře v bohunickém kampusu otestovat první vzorky nejdřív za týden. Už druhým dnem ale brněnští lékaři využívají kapacitu Centra molekulární biologie a genové terapie Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU.

Právě toto centrum koordinuje pomoc s Fakultní nemocnicí Brno tak, aby byly vyšetřeny všechny vzorky odebrané v Brně. V institutu CEITEC, který je špičkovým evropským pracovištěm integrujícím výzkum živé přírody a pokročilých materiálů a technologií, ale nezahálí a pracují na nových metodách pro detekci viru. Konkrétně pak na možnostech izolace jeho genetické informace, což je první krok k testování.

„Máme objednané takzvané izolační kity, tedy sadu chemikálií pro zahubení viru a izolaci jeho genetické informace v podobě RNA. Není ale jisté, že je dostaneme, nebo zda jich bude dost, snažíme se proto teď vyvinout vlastní izolační metodu,“ uvedl Boris Tichý, vedoucí sdílené laboratoře Genomiky, který testování v institutu CEITEC MU koordinuje.

Pokračování článku na www.em.muni.cz.

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1942+

zapojených uchazečů

1781+

zaměstnavatelů

2165+

vědeckých pozic

15+

let zkušeností

TOPlist