Nizozemská univerzita vyhlásila speciální náborový program pro ženy

Eindhoven University of Technology má v následujících letech v plánu přijmout až 150 vědkyň a akademiček na juniorní i seniorské pozice. Nový program se tak snaží řešit stálý problém genderové nerovnosti na tamější univerzitě. Na profesorských pozicích je totiž pouze 16 % žen.

Eindhoven University of Technology v novém programu Irène Curie Fellowship, pojmenovaném po významné chemičce a nositelce Nobelovy ceny, plánuje otevřít v příštích osmnácti měsících až 150 pracovních pozic pro vědkyně a badatelky v různých oborech. Nový program má za cíl řešit nerovné rozdělení pracovních pozic na univerzitě. Každá z nově přijatých vědkyň také obdrží 100 000 eur určených na výzkum a mentoring. Univerzita se pro toto opatření rozhodla z důvodu, že se pravidelně umisťuje na spodních pozicích mezi univerzitami v žebříčcích hodnocení genderové rovnosti. Na profesorských pozicích je na tamější univerzitě pouze 16 % žen a asi jen 29 % žen je mezi docenty. Cílem nového programu je získat až 35% zastoupení žen na profesorských pozicích.

Statistiky přitom ukazují, že v Česku jsme na tom srovnatelně s univerzitou v Eindhovenu. Průměrně máme na českých školách 15 % profesorek a 26 % docentek. Navíc podle dat Českého statistického úřadu na pozici výzkumnic působilo ke konci roku 2016 pouze 26,6 % žen proti 73,4 % mužů. Česká republika v tomto směru patří k podprůměrným zemím EU.

Více informací na vedavyzkum.cz.

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1871+

zapojených uchazečů

1760+

zaměstnavatelů

2087+

vědeckých pozic

14+

let zkušeností

TOPlist