Zpět do Čech přes Silicon Valley

Vybudoval miliardovou firmu, uspěl v Silicon Valley. Teď všeho nechal a chce lidem v Česku zlepšit život. 

Před několik lety se stal IT startup Apiary symbolem úspěchu tuzemských vývojářů na světe. Vývoj API rozhraní, díky kterým spolu mohou komunikovat jednotlivá rozhraní a programy navzájem, přinesl zákazníky ze 190 zemí světa. Tým českých vývojářů ale svou firmu prodal před třemi lety americké společnosti Oracle.

Nyní se ale jeden hlavních ze strůjců úspěchu, Jakub Nešetřil, ex-viceprezident Oracle, vrací domů a rozjíždí nový projekt. Česko.Digital sdružuje  na 50tku profesionálů z IT, kteří touží ve volném čase vyvíjet aplikace nebo weby, které mají vylepšit život lidí v Česku – ať už jde o volby, exekuce či například hospodaření obcí. Většinou jsou na bázi takzvaného opensource kódu, tedy otevřeného zdrojového kódu, který mohou dobrovolníci různě zdokonalovat.

„Nápad vznikl částečně v Silicon Valley, odkud jsem si přivezl ten bezbřehý optimismus a přesvědčení, že technologie mají ohromnou sílu měnit společnost. Také jsem se rozhodl vrátit něco společnosti, z níž jsem vzešel a díky níž jsem dosáhl na vlastní osobní úspěchy,“ vysvětluje Nešetřil. Projekt zatím financuje pouze z vlastních peněz. Chce začít skromně, s dobrovolníky, za minimum peněz vytvořit mnoho.

Svůj startup přitom nepředstavuje ve fázi myšlenky, už má za sebou konkrétní výsledky. Podobné iniciativy už vznikly po celé Evropě. V Polsku mají Code for Poland, stejně jako v Německu, Francii nebo v Rumunsku. Na Slovensku je zase Slovensko.Digital.

Takže držme palce, ať se to povede.

 

(zdroj: Deník N, 20.5.2019, https://denikn.cz/130751/vybudoval-miliardovou-firmu-uspel-v-silicon-valley-ted-vseho-nechal-a-chce-lidem-v-cesku-zlepsit-zivot/)


 

Zpět na přehled novinek

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

1942+

zapojených uchazečů

1781+

zaměstnavatelů

2165+

vědeckých pozic

15+

let zkušeností

TOPlist