Ode dneška jen experimentujte!

 Matěj Krejčí byl prvním spíkrem na GetConnected 2022. O čem byla jeho inspirativní přednáška? Mrkněte na video. 

Matěji, jak mám rozumět tvojí výzvě k experimentům?

Na svých sezeních s klienty s nimi pracuji na hledání jejich cest. A tu cestu má každý jinou. Vedou mnoha směry a naráží na mnoho překážek. Většina lidí si pak nevypořádání s překážkou označí jako chybu. Ale to není dobře. Protože když řeknete „udělal jsem chybu“, tak se porovnáváte se svou nedokonalostí. Ale experiment je lepší než chyba. Když děláte experimenty, získáváte objevy, vidíte nějaký pokrok. A tak se můžete ptát, co bych mohl udělat příště, abych to zkusil znovu? 

Možná se jen nebát.  Jak má člověk přemoci strach? 

Je dobré se inspirovat od okolí. Strach překonávám totiž hlavně pro sebe. Chci být člověkem, který inspiruje nejen sebe, ale i své okolí tím, co dělá. Svými činy definuje, kým chce být. Respektuje své hranice a zároveň je posouvá. Už jen pokus o překonání strachu je posun. Já to zkouším pořád. Mám strach z výšek a třeba na Petřínskou rozhlednu jsem šel třikrát, než jsem dorazil na vrchol. 

To je tedy tvoje cesta? Překonávat svoje strachy?

Takhle bych to neřekl. Spíš se snažím svůj život řídit. Být jeho pilotem. Většina lidí se veze jako pasažér v letadle. Zapomíná na to, že svůj život může řídit a určovat. Občas něco nevyjde, ale důležitý je směr, kterým jdeme. Vždy se můžeme rozhodnout, kdy a jakou situaci budeme řešit. Můžeme přístát porouchaní, rozbití, nejsme dokonalí. Ale pokračujeme.

Co když se člověk prostě bojí převzít za sebe zodpovědnost?

I tomu se dá během života odnaučit. Nikdy nevíme, jaký puclík patří do naší skládanky, kdy a kde ho najdeme. Je důležité dělat věci, které nám dělají radost a jejich prostřednictvím formujeme sebe a ovlivňujeme své okolí. Když jste v něčem dobří, neznamená to, že vás to baví. Když vás to baví, neznamená to, že v tom jste dobří.  A tím se vracím na začátek. Nemá smysl mít z něčeho strach, spíš ho pomalu odbourávat. Je dobré investovat energii a svou sílu tehdy, když to má smysl. Je dobré si uvědomit, komu a kdy chceme co ukázat. Jestli třeba nevydáváme energii tam, kde to je zbytečné.

A jak si svou energii využit na správné místě, jak si splnit svoje sny? podívejte se na záznam Matějovi přednášky.

(zdroj: ptala se za CM Karolina Š.)

Ode dneška jen experimentujte!

Zpět na přehled blogu

Získejte praktického průvodce zdarma

ZAREGISTRUJTE SE

Ozvěte se a ptejte se nás


Odesláním souhlasím se zpracováním mých osobních údajů společností Medicomp s.r.o. v souladu s Nařízením EU o ochraně osobních údajů.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

2108+

zapojených uchazečů

1819+

zaměstnavatelů

2569+

vědeckých pozic

18+

let zkušeností

TOPlist